Sakal Ekimi


Estetik olarak erkekler için sakal vazgeçilmezdir. Özellikle son yıllarda bu ilgi ve talep konusunda bir artış yaşanmaktadır. Cerrahi operasyon da gerçekleştirilmektedir ancak bu operasyonlar saç ekim tekniği ile kıyaslandığında ağır bir işlem olarak kalmaktadır. Sakal Ekimi, çene, yanaklar, favori bölgesi ve bıyık bölgesinde uygulanabilir. Aynı işlemi sivilce ve diğer izleri de kamufle etmek adına tercih edilmektedir. Sakal bıyık bölgesindeki kıl kökü eksiklikleri değişik nedenlerle oluşabilmektedir.  Bu durum operasyonlar sonucu olabildiği gibi genellikle genlerle de alakalı olmaktadır.

Nakil yapılacak olan kıl kökleri, ense bölgesi veya şakaklardan alınır. Ense en çok tercih edilen bölgedir. Ancak köklerin nereden alınacağına siz değil uzmanınız karar vermektedir. Hangi bölgedeki kıllar, ekilecekleri sahadakine daha çok benziyorsa sakal ekimi için kökler oradan alınmaktadır. Kılların renk dağılımı, açı ve yönlerini iyi ayarlamak, bu işin ustalık istemektedir. Bu nedenle pişman olmamak adına işinde uzman olan biri tarafından yapılması gerekmektedir. Saç ekimi yapan merkezler tarafından bu işlem de verilmektedir. Hatta aynı anda sakal ve saç ekimi uygulamasını da yaptırabilirsiniz. İkisinin aynı anda olması durumuna göre de köklerin nereden alınacağı belirlenir.

Sakal Ekimi Nedir?

Özellikle son zamanlarsa daha çok duyulur hale gelen sakal ekimi nedir soruları, erkekler arasında sık konuşulan konuların başında yer alır. Çeşitli sebeplerle sakalı seyrek çıkan veya hiç çıkmayan kişilerin başvurduğu estetik müdahale sakal ekimi olarak adlandırılır. Sakal ektirme sebepleri arasında çeşitli yaralanmalardan kalan izlerin giderilmesi veya ameliyata bağlı izler yer almaktadır.

Ülkemiz özellikle saç ve sakal ekimi konusunda kendini oldukça geliştirdi. Yurt dışından çok sayıda turist saç ve sakal ektirme işlemi için ülkemizi tercih etmektedir. Bu alanda yapılan çalışmalar sonucuna sakal ektirmek için iki farklı yöntem var olmuştur. Bunlardan ilki fut yöntemidir. İkincisi ise fue yöntemi olarak isimlendirilir.

Kıl kökünün nakledilmesi ameliyatına dayanan fut yöntemi oldukça acı veren ve işlem sonrasında iz bırakabilen bir sakal ekil yöntemidir. Ancak fue yönteminde ağrı ve acı minimum seviyededir. Fue yönteminde deri kesilmediği için herhangi bir ameliyat izi de kalmaz.

Sakal Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sakal ekimi konusunda yapılan araştırmalar kullanılan yöntemlerin gelişmesi sonucunda herhangi bir yan etkinin meydana gelmediğini göstermektedir. Bu nedenle sakal ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler oldukça kolay ve gündelik yaşama uygun olarak karşımıza çıkar.

  • Sakal ekimi yaptırmadan önce bilinen bir yapılması gereken yoktur. Ancak cilt temizlendikten sonra uygulama için gitmek doğru olacaktır.
  • Sakal ekimi esnasında enseden saç alındığı için işlem sonrasında bir gün bu bölgeye su değdirmemek gerekir.
  • Sakal işlemi sonrasında yüzü çeşitli darbelerden korumak gerekir.
  • Uzmanın belirleyeceği süre boyunca banyo yapmamak gereklidir. Bu süre genellikle üç gündür.
  • Ekimden hemen sonra meydana gelebilecek kızarıklıklar için telaş yapmamak gerekir. O kızarık ve kabarcıklar gün içerisinde yok olacaktır.

Sakal Ekimi Tavsiye İstanbul Klinikleri Hangileridir?

Sakal ektirme işlemi estetik cerrahlar tarafından yapılır. Bu işlem için herhangi bir klinikle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Estetik alanda yapılan bütün işlemler gibi sakal ekme işleminde de uzman bir plastik cerrah tarafından sakal ekiminin yapılacağına emin olmanız gerekir. Sakal ekimi tavsiye İstanbul klinikleri hangileri diye araştırıldığında birçok farklı isim karşınıza çıkacaktır. Bunlar arasında en doğru kararı vermek size kalacaktır.

Sakal ekimi konusunda İstanbul ve Ankara’da çok sayıda merkez vardır. Ancak en önemli konu tecrübe ve bilginin birleşmesiyle bu işlemin yapılması gerektiğidir. Eğer sakal ektirme işlemine karar verdiyseniz öncelikte çevrenizde bu işlemi yaptıran ve memnun kalan kimselerin görüşlerini almanız gerekir. Ardından internet sayfalarında her klinik hakkında olumlu ve olumsuz yapılan yorumları incelemeniz karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Kafanızda belirli bir klinik oluştuktan sonra uzman kişiyle görüşmeye gitmeniz gerekir. Daha önce yaptığı sakal ekim işlerinin önceleri ve sonralarını sizinle paylaşmanızı isteyebilirsiniz. Ayrıca bu kliniklerde sakal ekimi nedir konusunda da detaylı ve yeterli bilgiyi almanız gerekir. Yeterli araştırmalar sonucunca kararınızı vermeniz gerekecektir.

Dünyanın her yerinde yapılmakta olan bu işlem ülkemizde de hemen hemen her şehirde yapılmaktadır. İstanbul’da sakal ekim uygulaması için ilk akla gelen şehirlerden bir tanesidir. Büyük bir şehir olmasının avantajını burada göstermektedir. Birden fazla uzman ve merkez seçeneği sunmaktadır. En uygun olanı seçmek için işleme karar verdikten sonra detaylı bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Bu konuda sizi mağdur edebilecek olan merkezlerden uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü hassas bir bölge olan titizlik gerektiren yüz bölgesi enfeksiyona ve zarar oldukça açık bir bölgedir. Bu nedenle daha iyi bir merkezde ve doktor analizinden sonra bu işlemin uygulanması gerekmektedir.

Sakal ekimi lokal anestezi uygulaması altında yapılır ve yaklaşık 2 ile 5 saat kadar sürer. İşlemin ağrı ve acısız bir işlem denilebilir. Saç ekimi yapılacak olan saha kesinlikle kuru tutulmalı ve ellenmemelidir. Ekimden sonraki 10 gün tıraş olmamanız gerekmektedir. Tıraş gerektiren bir iş alanındaysanız, bu nedenle öncesinde kendinizi ayarlamanız gerekmektedir. Ekimden sonraki günlerce ağır aktivitelere izin verilmemektedir. Şehir dışından gelen bir kişi için geri dönmesi bir sıkıntı yaratmaz. Bir hafta boyunca söylenenlere dikkat edildiğinde hiçbir sorun olmadan süreç atlatılabilir. İşlemin başarılı olması, enfeksiyon, iz kalması gibi durumlar olmaması için; işlem sonrası bakımınızı size söylendiği şekilde çok iyi yapmalısınız.

Sakal Ekimi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Ülkemizde birçok farklı klinik sakal ekme işleminde hizmet vermektedir. Çeşitli sebeplerle sakal miktarından memnun olmayan kişiler ya da erkeklerin köse olarak ifade edilen hiç sakalı olmayan kişiler bu kliniklere gelerek sakal ektirme talepleri vardır. Ayrıca yüzünde bulunan bir yara izini veya ameliyat izini kapatmak için de sakal ektirme işlemi arzu eden erkekler vardır.

Sakal ekimi konusunda en fazla merak edilen şeylerden biri de fiyattır. Sakal ekimi fiyatları nasıl belirlenir diye bakıldığında net bir cevap vermek oldukça güçtür. Sakal ektirme operasyonun fiyatlandırılması konusunda birçok değişken birlikte rol oynar. Ne kadar kökün ekileceğim ensedeki var olan saçların sayısına kadar birçok sebep fiyatları değiştirir. Ayrıca genellikle tek seferde sakal ekimi yapmak yeterli olurken köse olarak adlandırılan kişiler için birkaç ay arayla iki hatta üç seans uygulama yapmak gerekebilir. Bütün bunlar fiyat belirlemede etkili olacaktır. Bu nedenle en net bilgiyi almak için sakal ekimi yapan bir uzman kliniğe başvurmak gerekir. Yapılacak olan detaylı muayeneden sonra belirli bir fiyat vermek daha kolay olacaktır.

Saç, sakal, bıyık ve kaş ekimlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus fiyattan önce uzmanlıktır. Geri dönüşün çoğunlukla mümkün olmadığı bu işlemler, alanında eğitim almış kişiler tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Aksi halde istenmeyen durumlar yaşanabilir.

Her merkez ve uzman için farklı fiyatlar çıkarabilir. Tabi ki bu durumda kişinin ihtiyacı olan kök sayısı da önemlidir. Kökler için ücret belirlenmesi nedeniyle işleme karar verdikten sonra bir uzman tarafından ihtiyacınızın analizi yapılmalıdır. Analiz sonrasında gereken kök sayısı da belirlenecek ve dolayısıyla fiyat konusu da netlik kazanacaktır. Ancak sabit bir fiyat verilmesi mümkün değildir.  Her bölge ve kişi için kullanılacak kök sayısı değişebilmekle beraber; bıyık için 350-500, çene bölgesi için 600-700, favoriler için 200-250, yanak bölgesi için 300-700 kökten bahsedilebilir. Bu sayılara göre de bir ücretlendirme olacaktır.

Sakal Ekimi Ne Kadar?

1 yıl gibi bir süre sonunda sakal ekimi işleminin etkileri net olarak ortaya çıkacaktır. Sakal ekiminde seyrek bölgelere nakledilecek kökler ile sıklaştırma işlemi yapılabileceği gibi, hiç kıl olmayan bölgelere için de ekim yapılabilir. Böylece, istediğiniz sakal görüntüsüne ulaşabilirsiniz. Önemli olan sizin nasıl bir sakal istediğinize karar verme aşamanızdır.

Kaynakça:

  1. https://www.facialplastic.theclinics.com/article/S1064-7406(13)00063-1/abstract
  2. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1046/j.1537-2995.1997.37997454023.x
  3. https://www.jprasurg.com/article/S1748-6815(12)00230-6/abstract

Adres:Caferağa, General Asım Gündüz Cd. No:46/6, 34714 Kadıköy/İstanbul

Copyright by Miral Clinics 2019. All rights reserved.

WhatsApp Hemen fiyat al