Fue Saç Ekimi


FUE Saç Ekimi, günümüzde kelliğin kalıcı çözümü olarak görülen bir estetik operasyon türüdür. Bütün estetik cerrahlar tarafından yapılan bir işlemdir. Saç tasarımının nasıl yapılacağını ve ön saç çizgisinin hattının nasıl belirleneceğini, saç yoğunluğunun nasıl olacağı noktasında planlama; FUE Saç Ekimi uzmanı tarafından doğru bir şekilde tasarlanmalıdır. Saçın ön çizgisindeki girinti ve çıkıntılarının nasıl şekilleneceğini, saç yoğunluğunun doğru bir şekilde nasıl gelişip artacağını bilmeniz gerekir. Saç Ekimi uzmanı ve merkezini seçerken referanslara dikkat etmeli, saç tasarımı ile ilgili ayrıntılı bilgi alarak örnek saç ekimleri görmelisiniz.

Fue Saç Ekimi Nedir?

FUE Saç Ekimi işleminde kafadaki kelleşmenin olduğu bölgeye dökülmeye karşı duyarlı olan ense bölgesindeki saç köklerinin aktarılmasıyla gerçekleştirilir. İşlemde en önemli faktörlerden biri; ense bölgesinden alınan saç köklerinin uzunluk ve yönleridir. Bunlar düzgün bir şekilde ayrıştırılmalıdır. Aynı zamanda bu işlem sırasında alınan saç köklerinde hiçbir şekilde zarar görmemesi gerekmektedir.

Ekilmek üzere alınan saçlarının ayrıştırılmasının tamamlanmasının ardından, kelleşmenin olduğu yani saç ekiminin yapılacağı bölgede saç kökleri için kanallar açılır. Ayrıştırılan saç kökleri bu açılan kanalların içerisine tek tek ve büyük bir özenle yerleştirilir. Saç ekimi işleminde en önemli kısım da bu köklerin tek tek yerleştirilmesi aşamasıdır. Ancak alanında uzman bir cerrah saçların ekildiği belli olmayacak ve doğal görünen bir saç ekimini başarabilir. Aynı zamanda doğal bir görünüm için saç ön çizgisinin belirlenmesinin, alın çevresindeki saç yoğunluğunun ve saç kökünün çıkış yönlerinin de düzgün bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Fue Saç Ekimi Ne Demek?

Kellik ve saç azlığı sorunu birçok insan için sıkıntılı bir durumdur. Fiziki olarak bir acı veya ağrı nedeni olmasa da toplumsal açıdan çeşitli sorunlar meydana getirmektedir. Bu durumun farkında olan insanlar çeşitli araştırmalar sonucunda saç ekimi yöntemleri geliştirmiştir. Bu yöntemler arasında en yaygın ve yeni sayılabilecek fue saç elimi ne demek diye bakıldığında en genel anlamıyla kök hücre nakli diyebiliriz.

Kişilerin ense taraflarından alınan kılların, çok ince malzemelerden yardım alınarak baştaki kafa derisine iletilmesi fue saç ekimi olarak değerlendirilir. Bu yöntem kellik için kesin çözüm olmanın yanında sakal ve bıyık ekimi için de kullanılıyor.

Fue saç ekimi işleminin ardından başın gelebilecek darbelerden korunması gerekiyor. Ekim işleminin ardından iki hafta süreyle denize girmek ya da havuza girmek yasaktır. Ayrıca bu süre sarfından çok sıcak suyla banyo yapmak da doğru olmayacaktır. Banyo yaptıktan sonra saçın kuruması için havlu kullanmak gerekir. Aşırı sıcak yayan fön ve kurutma makinaları kullanılmaz. Özellikle yaz mevsiminde uygulanan saç ekim işlemlerinde baş kısmının güneş ışınlarından korunması son derece önemlidir. Bu nedenle başta baskı oluşturmayan, doğru kumaştan üretilmiş güneş şapkaları kullanmak gerekir.

Saç ektirme işlemi doğru bir yerde yaptırılmalıdır. İşleme başlamadan önce fue saç ekimi nasıl yapılır konusunda detaylı bilgi aldıktan sonra karar vermek doğru olacaktır.

Neden Fue Saç Ekimi?

Günümüzde yoğun bir taleple karşılanan saç ektirme yöntemleri çeşitli kişiler tarafından uygulanıyor. Çok kişi tarafından talep edildiği için de birçok merkezde çeşitli kişiler tarafından saç ekimi yapılıyor. Ancak estetik cerrahlık eğitimi alanlar dışında çok az uzman saç ekimi konusundaki yenilikleri takip etmektedir. Bu nedenle saç ektirmeye karar verdiğinizde araştırmanızı iyi yapmanız gerekir. Özellikle son teknolojiler arasında yer alan fue saç ekimi oldukça uzmanlık gerektiren bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Her saç ekim cihazı satışı yapan ya da ben uzmanım iddiasında bulunan kişilere güvenmek doğru değildir. Çünkü saç ekimi geri dönüşü olmayan ve işlemdir.

Saç ekme konusunda eğitimli kişiler fue saç ekme işlemine başlamadan önce saç çizgisini belirler. Doğal bir görünüm elde etmek için bu çizginin belirlenmesi oldukça önemli bir adımdır. Saçın alında oluşturacağı girinti ve çıkıntı yüz ifadesinde belirgin değişikliler meydana getirir. Ayrıca bu çizginin belirlenmesiyle birlikte saçın hangi bölgeden artmaya başlayacağı da tespit edilmelidir. Bu belirlemeleri ancak alanında uzman kişiler gerçekleştirebilir.

Fue Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç, kadın ve erkeklerde görüntü üzerinde doğrudan etki eden bir oluşumdur. Kadın ya da erkekte meydana gelen dökülmekle zamanla fazlalaşarak kellik problemini meydana getirir. Bu sorunla karşılaşılan kişiler fue saç ekimi nasıl yapılır konusunu araştırmaya başlar.

Fue saç ekimi sırasıyla şu işlemler uygulanarak gerçekleşir:

 • Ön saç çizgisinin belirlenmesi
 • Saç köklerinin çıkış yönlerinin doğru tespit edilmesi
 • Ekimi yapılacak saç köklerinin ense bölgesinden alınması
 • Saç ekimi işleminin gerçekleşmesi.

Fue saç ekini ameliyat grubuna giren bir işlemdir. Bu ameliyat kelliğin kesin ve kalıcı çözümü olarak karşımıza çıkar. Günümüzde de sık sık başvurulan bir yöntemdir. Özellikle ülkemizde bu alanda uzmanlaşmış kişiler bulunuyor. Çok sayıda yabancı turist sırf saç ekimi yaptırabilmek için ülkemize ziyaretlerde bulunuyor.

 Fue Saç Ekimi Avantajları Nedir?

Saç ekimi birçok farklı yöntemle yapılmaktadır. Her yöntemin birbirinden ayrı özellikleri vardır. Fue saç ekini avantajları nelerdir diye sıralayacak olursak:

 • Yalnızca kök hücre alınarak çalışmalar yapılır. Bu sayede kafa derisi zarar görmez.
 • Ekimden önce saç alınan bölgede herhangi bir dikiş ya da yara izi kalmaz.
 • Tek seferde çok sayıda kök ekimi yapmak mümkündür.
 • Diğer birçok yönteme göre ağrısız bir yöntemdir.

Fue saç ekini avantajları bununla da sınırlı değildir. Yapılan araştırmalar bu yöntemle ekimlerin sonuçlarını net olarak ortaya koymaktadır. İşlemin yapılmasın ardından şok dönemi yaşanabilir. Şok döneminde ekilen saçlar dökülür. Ancak bu dökülmeler sizi korkutmamalıdır. Kısa bir süre içerisinde gayet sağlıklı bir saç sizin olacaktır. Fue yöntemi ile saç ekimlerinde ortalama 6 ila 8 ay süresinde sonuçlar net olarak alınmaya başlanır. Kellik için kesin çözüm imkânı sağlayan fue saç ekimi yöntemi hem kadınlarda hem de erkeklerde uygulama alanına sahiptir.

Fue Saç Ekimi İstanbul

Ortalama 2.500-3.500 saç grefti açık alana ekilebilir.  Herhangi bir şekilde dikiş atılması gerekmemektedir. Fue saç ekimi operasyonlarında, ekim alanına uygulanacak cm² deki kök yoğunluğunun belirlenmesi de operasyonun başarısı açısından oldukça önemlidir. FUE tekniği ameliyatsız yöntem veya verici alanda gözle görülür iz bırakmadığı için çoğu kişi tarafından tercih edilir.  Lokal anestezi altında yapıldığı için ağrısız bir işlemdir. Ortalama 5 saat sürmektedir.

Fue Saç Ekimi Fiyatları

Ense bölgesindeki saçlar diğer bölgelerdeki kadar çok dökülmez. Ense bölgesindeki saçlar dökülmeye karşı duyarsız olduğu için saç ekiminde ense bölgesindeki saç kökleri tercih edilir. Farklı bir hastalıktan dolayı ense bölgesindeki saçlar da dökülmüş ise ya da  yetersiz olduğu durumlarda vücudun farklı bölgelerinden, göğüs gibi bölgelerinden saç kökü alınabilir.

FUE Saç Ekimi işleminin ardından ekilen saç köklerinden çıkan ve uzayan saçlar yaklaşık bir ay içerisinde dökülür. Bu Fue Saç Ekimi işleminde beklenen ve olması gereken bir süreçtir.

İşlemden sonraki ayda dökülen saçların ardından ekilmiş olan saç köklerinde ortalama 5 ay içerinde bu sefer kalıcı olan yeni saçlar çıkmaktadır.

İşlemde kullanılan tekniğin özelliğine göre ekilmiş olan saç köklerinin yaklaşık olarak %90’lık bir verimle saç çıkması sağlanır. Saçların ilk yıkama işlemi Fue Saç Ekimi uygulamasının yapıldığı merkezde gerçekleştirilir ve ardından kişiye saçlarını nasıl yıkaması gerektiği hakkında ayrıntılı bilgi verilir.

FUE Saç Ekimi işlemlerinde sabit bir ücretlendirme sistemi yoktur. Fiyatlandırma kişinin saç yapısına ve kullanılan tekniğin kalitesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Alınacak ve ekilecek saç kökü miktarı fiyatlandırmada belirleyici rol oynamaktadır.

Muayene esnasında Saç Ekimi merkezleri alınması gereken greft miktarı, kullanılması tavsiye edilen teknik ve diğer faktörleri de hesaba katarak Saç Ekimi fiyatını belirler ve hastaya bildirir. Hasta ise bu aşamadan sonra saç ektime işlemine karar verir.

Kaynakça:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/pmc2956961/
 2. https://www.bernsteinmedical.com/research/hair-casts-or-pseudonits-acquired-following-psychological-trauma/
 3. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1524-4725.2008.34346.x

Adres:Caferağa, General Asım Gündüz Cd. No:46/6, 34714 Kadıköy/İstanbul

Copyright by Miral Clinics 2019. All rights reserved.

WhatsApp Hemen fiyat al