PRP Yöntemi Nedir ?

PRP Yöntemi Nedir ?

1 Ekim 2019 by Okan Ökmen0
prp.jpg

Palatet Rich Plasma; yani zengin trombosit plazması enjeksiyonu yönteminin kısaltması olan PRP, Hücre yenilenmesi oranını misli ile artıran son derece etkili bir tıbbi tedavi ve tedavi destek uygulamasıdır. PRP Yöntemi; birçok deri probleminin giderilmesinden kullanıldığı gibi, saç dökülmelerinin azaltılması ve saç ekimi sonrası daha etkin iyileşmenin meydana gelmesi süreçlerinde de etkili bir tedavi yöntemidir. Kişinin kendi kan hücrelerinin plazma bakımından zenginleştirilir, vücudun kendi etkinliği içerisinde ürettiği plazma dokusunu haricen enjekte etme protokolüne PRP Yöntemi denmektedir. Bu yöntem, başlangıçta Cilt ve Deri hastalıklarının iyileştirilmesi, estetik cerrahi operasyonu gerektirmeksizin cilt problemlerinin giderilmesi ve benzeri dermatolojik uygulamalar için kullanılmış olsa da, günümüzde yöntem birçok kompleks tedavi uygulamasında aktif şekilde kullanılmaktadır. 

PRP Yöntemi ile saç ekimi gibi bir tanım esasında doğru değildir. PRP, saç dökülmesine alternatif bir uygulama gibi görünse de, belli durumlarda uygulamaya karşılık gelen bir etkisi yoktur. Özellikle erkek tipi genetik saç dökülmesinde PRP yöntemi dahil olmak üzere hiçbir tedavi prosedürü etkili olmamaktadır. Zira genetik saç dökülmesinin durdurulması yönünde bir etki söz konusu değildir. Saç ekimi protokollerine ek olarak, PRP enjeksiyonu gerçekleştirilerek, saç köklerindeki hücre etkinliği geliştirilebilir, buna bağlı olarak iyileşme süresi hızlanırken saç köklerinin ekim işlemi sonrasında daha hızlı tutunmaları sağlanabilir. Yani PRP yöntemi bir ek uygulama olarak saç ekiminin desteklenmesini sağlar.

Saç Ekiminde PRP Yöntemi gerekli midir?

Trombosit plazması vücudun kendiliğinden ürettiği bir biyokimyasal sıvıdır. Ancak zaman ilerledikçe vücudun trombosit üretme oranı azalır. Domuzu plazması deri hücrelerinde ne kadar az bulunursa, hücre rejenerasyonu o kadar az olacaktır. Yapılan araştırmalar plazma yoğunluğunu yaş ilerledikçe azaldığını göstermektedir. Bunun birçok sebebi olabilmekle birlikte genel olarak bir yaşlanma etkisi olduğu da belirtir. PRP Yöntemi, gençlik iksiri gibi isimler altında hiç yok dermatolojik operasyonda kullanır. Saç köklerinin gelişmesi ve sağlıklı kalması bakımından, trombosit plazmanın son derece etkili olduğu klinik olarak test edilmiş ve onaylanmıştır. Bakımlı saç ekimi uygulamalarında PRP Yöntemi zorunludur diyebiliyor olmasak da, bu uygulamanın gerçekleştirilmesinin çok olumlu etkilerinin olduğundan bahsedebiliriz. Yani PRP, birçok uzman tarafından kullanılır ve efektif sonuçlar elde edildiği gözlemlenir.

PRP yöntemi saç dökülmesini engeller mi? 

PRP yöntemi; kalıcı klinik etkileri hala test edilmekte olan, mevcut klinik veriler ışığında uygulamanın büyük ölçüde genetik olmayan saç dökülmelerini engellediği görülmektedir. Hatta genetik erkek tipi saç dökülmesinde dahi, saçların dökülme periyodunu ertelediği gözlemlenebilmiştir. Zira yöntem, nurdan yaşlanmaya bağlı olan erkek tipi saç dökülmesine tam bir tezat konumundadır. Plazma trombositlerinin yoğun biçimde deri hücrelerinde yer alması, çocukluk ve gençlik dönemlerini kapsayan vücudun doğal döngüsüdür. Yaşlandıkça bu plazma miktarı azalır ve yaşlanmanın etkileri saç dökülmesi biçiminde görülebilir. 

Dolayısıyla; PRP yöntemi aslında yaşlanmayı geciktiriyor olmasından dolayı genetik saç dökülmelerinde etkilidir. Ancak bu bitkinin kalıcı olacağı söylenemez. Zira sürekli bu yöntemi uygulayarak trombosit plazma miktarını artırabilmek mümkün olmadığı gibi, belli yaşlardan sonra kaçınılmaz dökülmeler ortaya çıkacaktır.

Medikal Estetik Kliniği’ni Facebook, Twitter, Instagram sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.


Yorum yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Adres:Caferağa, General Asım Gündüz Cd. No:46/6, 34714 Kadıköy/İstanbul

Copyright by Miral Clinics 2019. All rights reserved.

WhatsApp Hemen fiyat al