Mezoterapi


Tarihte ilk olarak güzellik odak noktasıyla Dr. Michael Pistor tarafından kullanılmış olan bu işlem daha sonraki zaman diliminde Fransız Tıp Akademisi ile tıp dalında kendine yer bulmuştur. Tedavi ya da güzellik amacıyla bitkisel ve farmakolojik ilaçların oluşturduğu bir karışım, enjeksiyon yardımıyla cilt altına uygulanmaktadır. Çıkış noktası güzellik olması nedeniyle tek bir alanda kullanıldığı yanılgısına düşülmektedir. Ancak tıp içerisinde de yer almasıyla günümüzde pek çok hastalık için de mezoterapi tedavisi uygulanmaktadır. Damarlar ile ilgili rahatsızlıklar, kas ve iskelet sisteminde oluşan ağrılar nedeniyle bu yönteme başvurulurken aynı zamanda cilt yenileme ve canlandırma işlemleri de kişiler tarafından tercih edilmektedir. Gün geçtikçe popülerliği de artmaya devam etmektedir.

Mezoterapi Nedir?

İlk olarak 1952 yılında uygulanan estetik amaçlı bir işlem olan mezoterapi oldukça önemli bir uygulamadır. Mezoterapi nedir diye bakacak olursak çeşitli bileşenlerin deriye enjekte edilmesidir. Bu bileşenler vitamin, minareli, aminoasit ya da enzim olabilir. Hangi maddenin ya da karışımın uygulanacağı kişinin ihtiyaç ve isteği doğrultusunda belirlenir.

Dünya genelinde cilt yenileme işlemleri arasında en sık tercih edilen uygulamalar arasında mezoterapi vardır. Bu işlemin birçok uygulama alanından söz etmek mümkündür. Örneğin;

 • Cildin yaşlanması ve sarkması
 • Güneş veya farklı sebeplerle meydana gelen cilt lekeleri
 • Deride gözlemlenen çatlaklar
 • Kilo verme
 • Selülit
 • Saç ile ilgili birçok problem (dökülme, kırılma gibi)
 • Çeşitli alerjilerin giderilmesi
 • Deride bulunan pigmentlerin yetersiz olması
 • Spor yararlanmaları vs durumlarında mezoterapi uygulamaları kullanılır.

Bu tedavi şekli gebelerde ve çocuğunu emziren kadınlarda kullanılmaz. Ayrıca tıbbî geçmişinde felç bulunan kişiler için de uygun değildir. Kanser hastaları ve şeker hastalarında da uygulama yapılamaz. Mezoterapi esnasında kullanılacak maddelere alerjisi olan kişiler ve kanında pıhtılaşma sorunu bulunan hastalarda da bu yöntem kullanılamaz.

Mezoterapi Cilt Bakımı

Yeme, içme, yorgunluk ve stres gibi nedenlerle ciltlerde yaşanan problemler de kaçınılmaz bir hal almaktadır. Gün içinde yaşanılan her anın cilt üzerinde ne yazık ki bir geri dönüşü olmaktadır. Hassas olması nedeniyle özen gösterilmesi gereken ciltler için de mezoterapi, başarılı bir sonuç elde edilen yöntemlerden bir tanesidir. Cildin ihtiyacı olan tüm mineral ve vitaminleri bu yöntem ile karşılayabilirsiniz. Aynı zamanda bu işlem için büyük bir ihtiyaç halinin doğmasına da gerek yoktur. Kırışıklık, cansızlık ve ciltte herhangi bir neden ile oluşan lekelenmeler için de bu işlemi tercih edebilirsiniz.

Mezoterapi Selülit

Hemen hemen her kadının hayatında bir dönem yer edinen selülitlerden kurtulmak oldukça zahmetli olmaktadır. 20’li yaşlar itibariyle selülitler ortaya çıkmakta veya kendini göstermeye başlamaktadır. Herhangi bir bakım yapılmadığında ise karşınıza kötü bir görüntü çıkabilir. Üstelik selülit her ne kadar kilo ile bağdaştırılsa da bunun aksini kanıtlayan pek çok örnek de bulunmaktadır. Mezoterapi de tam olarak bu noktada devreye giren en etkili ve başarılı işlem olarak her dönem gözde bir işlem olmaya devam etmektedir. Erken teşhis burada önemli bir hale gelmektedir. Ne kadar erken fark eder ve bu yöntemin uygulanmasını sağlarsanız bir o kadar selülitlerinizden hızlı kurtulabilirsiniz. Geç fark edilen selülit için seans sayısı da artmaktadır.

Mezoterapi Saç

Saç dökülmesi sorunu kaynağına inildiğinde pek çok eksikliğin neden olduğu bir durumdur. Her geçen gün kadın ve erkekler tarafından sıkça rastlanmaktadır. Estetik bir görüntünün yanı sıra kişinin de ihtiyacı nedeniyle pek çok yönteme başvurulmaktadır. Saç mezoterapisi de bu alanda en etkili olan ve benzeri uygulamaları geride bırakan bir işlemdir. Bu tedavi şeklinde; ihtiyaç duyulan vitamin, mineral, keratolitik bazı ajanlar, aminoasitler ve yüzey genişleticiler saç derisine bir enjeksiyon yardımıyla uygulanmaktadır.  Deriye enjekte edilmesi nedeniyle kıyaslanabilecek diğer işlemlerden daha hızlı ve başarılı bir işlemdir.  Klinik uygulamaları kapsamında bu uygulamaya hemen erişmek için şimdi randevu alabilirsiniz.

Mezoterapi Saç Uygulaması Nasıl Yapılır?

Saç üzerinde uygulanan mezoterapinin saç dökülmesini engellediği yönünde çalışmalar vardır. Bu yöntem sayesinde saçların uzama hızına da etki edilmesi mümkündür. Kellik probleminin de çözüm önerileri arasında mezoterapi bulunur. Peki hem kadınlar hem de erkekler üzerinde bu kadar etkisi bulunan mezoterapi saç uygulaması nasıl yapılır diye bakıldığında karşımıza farklı yöntemler çıkar.

 • Kelleşme sorunuyla karşı karşıya kalan insanlarda saç dersini besleyerek dökülmeyi durdurur.
 • Çeşitli besinleri içeren enjektörlerin saç derisine uygulanması ile saç derisinde bulunan dolaşımı hızlandırır. Bu hızlandırma sayesinde saçlar güçlenir ve sağlıklı bir görünüme kavuşur.
 • Saç ekim işlemlerinin ardından yeni çıkan saçların bakımları için kullanılır.

Saç dökülmesi gibi sorunların çeşitli sebepleri vardır. Yoğun çalışma hayatı, stres, sigara ya da hava kirliliği sebebiyle meydana gelen sorunlar mezoterapi uygulaması ile giderilebilir. Saç derisinin 2 ya da 3 mm altına enjekte edilen vitamin ve minareler saçların onarımı ve bakımında oldukça etkilidir.

Mezoterapi İğnesi Acı Verir Mi?

Mezoterapi işlemi esnasında kullanılan iğneler oldukça küçük boyuttadır. Birçok insan mezoterapi işlemi süresinde iğneyi hissetmez. Ancak ağrı hissetmek daha çok kişilerin acı eşikleri ile ilgili bir durumdur. Acı eşiği yüksek olan birisi hiçbir şey hissetmezken acı eşiği çok düşük olan biri ağrı hissedebilir.

Bazı insanlarda da iğne fobisi bulunur. Bu kimseler mezoterapi iğnesi acı verir mi düşüncesinden çok iğnenin her türlüsüne korku geliştirmiştir. Hem fobisi olan hem de iğneden korkan kişiler için iğnesiz uygulanan mezoterapi yöntemleri de bulunmaktadır. Mezopeeling adı verilen bu yöntemde iğneli olana benzer işlemler kullanılır.

Mezoterapi Faydaları Nedir?

Mezoterapi birçok hastalık ve şikâyetin giderilmesinde etkilidir. Tedavi yönteminin faydasını gözlemlemek için ihtiyaç duyulan süre kişiden kişiye fark eder. Ancak doğru tedavi merkezinde uzman kişilerin yapacağı tedaviler sonucunda ikinci ya da üçüncü seansta sonuçlar görülmeye başlar. Mezoterapi faydaları nedir diye bakıldığında en önemli etkisi kişilerin sağlığa kavuşmasıdır. Ayrıca estetik açıdan görüntüde sıkıntılar meydana getiren durumları da ortadan kaldıran bu yöntem, insanların mutlu olmasına sebep olur.

Her sağlık işleminde oldu gibi bu yöntemde de uygulanacak kişilere mezoterapi nedir konusu yetirince anlatılmalıdır. İşlem hakkında detaylı bilgi verilmeli ve oluşabilecek kafa karışıklığı giderilmelidir. İşlemin öncesi ve sonrasında uyulması gereken kurallar net olarak ifade edilmelidir.

Mezoterapi Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Mezoterapi yönteminde az miktarda bulunan ilaçlar doğru dozlarla direk sorumlu bölgeye enjekte edilir. Mezoterapi fiyatları nasıl belirlenir sorusuna net bir cevap vermek doğru olmaz. Yöntemin kullanıldığı duruma ve kişinin ihtiyacına göre fiyat üzerinde de değişikliler gözlenir.

Tedavi esnasında asıl amaç maksimum verimi almaktır. Belirli bir muayene işlemi olmadan tedavinin kaç seans süreceğini belirlemek doğru olmaz. Ayrıca tedavi süresi esnasında kaç farklı bileşen kullanılacağı ya da kaç iğne yapılacağı da değişiklik gösterir. Bütün bu değişimler fiyatlar üzerinde de farklılığa neden olacaktır.

Sağlık, ciddiye alınması gereken bir şeydir. Tedavi esnasında fiyattan ziyade kaliteye dikkat etmek gerekir. Kimi uygulama alanları kendi çıkarları doğrultusunda kalitesiz uygulamaları düşük fiyatlara sunmaktadır. Ancak her zaman asıl dikkat edilmesi gereken doğru tedaviyi ideal fiyata olmak olmalıdır.

Mezoterapi Selülit Uygulaması Fiyatları

Selülitler fark edilmeye başlandığı ilk zamanlar önemlidir. Çok fazla zaman geçmeden tedaviye başlamanız durumunda seans sayıları az olacak ve fiyatı da ona göre uygun olacaktır. Belirli bir süre sonra ya da geç fark edilen selülitler için de tedavi esnasında seans sayıları artmaktadır. Fiyatı da buna göre değişebilmektedir. Tabi ki bu iki önemli adım haricinde kişinin vücut yapısı, selülit büyüklüğü ve derinliği de bu seans sayılarını etkileyen diğer faktörlerdendir. Bu nedenler dolayısıyla kesin bir fiyat söylemek doğru olmamaktadır. Yine de pek çok değişkene rağmen selülit tedavisi için ortalama 200 TL ve 600 TL arasında olmaktadır. Bu ücretler işlemin yapılacağı il, merkez ve doktora göre değişebilmektedir. Tabii fiyatların dönemsel olarak değişeceğini ve okumakta olduğunuz metnin güncel olmayabileceğini unutmayınız.

Kaynakça:

 1. https://journals.lww.com/plasreconsurg/Fulltext/2005/04150/Mesotherapy_for_Body_Contouring.36.aspx
 2. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1524-4725.2006.32100.x
 3. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/14764170510037743

Adres:Caferağa, General Asım Gündüz Cd. No:46/6, 34714 Kadıköy/İstanbul

Copyright by Miral Clinics 2019. All rights reserved.

WhatsApp Hemen fiyat al