Kimyasal Peeling


Alanında uzman kişiler tarafından cildin hasarlı olan kısımlarını yenilemek adına uygulanan bir işlemdir. Cildin belirlenen katmanlarında kontrollü hasarlar ile cildin yenilenmesi sağlanmaktadır. Hasar lezyon içeren cilt yapıları da kimyasal peeling işlemi ile yenilenmektedir. Son dönemlerde cilt üzerinde oluşan hasarlar nedeniyle oldukça fazla tercih edilen bir yöntemdir. Ancak bu yöntemin uygulama aşamasında titizlik gerektirmektedir. Bu nedenle de araştırılan ve onaylı kişi ya da merkezlerde bu işlemin uygulanması gerekmektedir. Kişiye göre farklılık gösteren bir işlem olması da hassasiyet gerektirmektedir. Doğru adımlarla uygulandığı takdirde başarılı sonuçlar kaçınılmaz olacaktır.

Kimyasal Peeling Nedir?

Kimyasal peeling uygulamasının ana hedefi cildi ölü derilerden arındırarak daha canlı bir görünüme kavuşturmaktır. Ölü deriler elimine edildikten sonra cildin gözenekleri açılır ve cilt daha rahat nefes almaya başlar.

Cildimiz nefes alan ve porları olan bir organdır. Cildimizde meydana gelen problemler dış görünümümüzü de büyük ölçüde etkilemektedir.

Kimyasal peeling sayesinde deride uygulamayı yapan uzman kişi tarafından istenilen derinlikte hasar oluşturulur. Bu hasar sayesinde cilt üzerinde bulunan lekeler derideki onarım mekanizması tetiklendiğinden, vücut tarafından onarılmaya başlanır.

İşlem üç farkı tipte görülmektedir. Bu tipler işlem sırasında uygulanan bilinçli hasarın derinliğine göre belirlenmektedir.

Bu üç tipin ismi: yüzeysel peeling, orta derinlikteki peeling ve derin peelingtir.

Kimyasal Peeling Nasıl Yapılır?

Kimyasal peeling hastaya cildinin ihtiyacına göre farklı derinliklerde uygulanmaktadır. Bu derinlikler belirlenirken ne kadar iyileşmeye ihtiyacı olduğu göz önünde bulundurulur. Kimyasal peeling nasıl yapılır, sorusunu yanıtlarken farklı derinliklerden bahsetmek gerekmektedir.

Kimyasal peeling yüzeysel peeling, orta derinlikteki peeling ve derin peeling şeklinde üç farklı derinlikte uygulanmaktadır.

Yüzeysel peeling uygulamasında stratum korneum denilen tabaka soyulmaktadır. Daha kalın bir epidermal uyarılması sayesinde derinin yapısı düzeltilir.

Farklı cilt tiplerine uygun olarak işlemi yapan uzman tarafından solüsyon seçilir ve işlemde bu solüsyon kullanılır.

Orta derinlikteki peeling uygulaması hafif ve orta derece kırışıklık gidermek için sıklıkla uygulanan bir işlemdir. Bu işlem sayesinde papiller ve üst retiküer dermis tabakalarında kontrollü bir harabiyet oluşturulur ve pigment değişikliği yapılır. Bu sayede kişinin lekelerini gidermek amacı ile de uygulanmaktadır.

Derin peeling uygulması epidermis, papiller ve retiküler dermişte inflamasyon ve nekoz oluşumu sağlar.

Hem derin hem de orta derinlikteki peeling uygulamaları için aynı solüsyon tipleri kullanılır ve yine kişinin cilt tipi kullanılacak olan solüsyonun içeriğini değiştirmektedir.

Kişiye göre değişebilen olan bir uygulamadır. İhtiyaç ve cilt problemine göreı kokteyl asitler seçilir, cilde uygun ph derecesi belirlenir. Akne ve sivilcelerin olduğu bir cilt yapısı var ise bu durumda uygulamaya başlamadan önce akne – sivilce temizliği yapılmaktadır. Temizlik aşaması da var ise devamında peeling uygulamasına başlanmaktadır. İşlem bittiğinde ise ciltte oluşabilecek kızarıklık ve tahrişi önlemek için rahatlama sağlayacak maskeler uygulanmaktadır.

Kimyasal Peeling Bacak

Bacaklarda ağda ve jilet sonrasında oluşan batık lekeleri kadınlar için sorun teşkil etmektedir. Peeling işlemi ile başarılı bir şekilde bu lekelerden bacaklarınızı kurtarabilirsiniz. Aynı zamanda farklı lekelenmeler, sarkma gibi nedenlerle de bacaklar için kimyasal peeling uygulaması tercih edilmektedir. Bacaklarda diğer bölgelere göre daha farklı bir çalışma süresi izlenmektedir. Derinin kalınlığının yanı sıra hassas olma durumu bacaklara uygulanan peeling işlemi esnasında önemlidir. Aynı zamanda diğer bölgelere göre daha fazla çalışma gerektirir. Haliyle seanslarda bu durumda artmaktadır. Cildinizin sağlık durumu bu çalışma süresini daha fazla uzatabilir ya da kısaltabilir. Dolayısıyla kişiden kişiye göre süre ve sonucu görme aşaması da farklılık göstermektedir.

Yüze Kimyasal Peeling

Peeling işlemleri için en çok tercih edilen bölgelerden bir tanesi yüz bölgesidir. Bu bölge oldukça titiz bir çalışma gerektirmektedir. Güneş lekeleri, çilleri sorun olan kişiler, yaş aldıkça oluşan kahverengi lekeler, gözaltı ve çevresinde oluşan çizgiler, zamanla genişleyen gözenekler, sivilce ve sivilcelerden kaynaklı olan lekeler nedeniyle yüz bölgesinde peeling işlemi tercih edilmektedir. Bunların yanı sıra mat bir cilt tonuna sahip olan yüzler için de çözüm kimyasal peeling işlemidir. Bu işlemden sonra cilt parlaklık kazanacak ve sağlıklı bir görünüm elde edilecektir. Peeling sonrasında da uygulanacak bakımlar oldukça önemlidir.

Kimyasal Peeling Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Kimyasal peeling sonrası dikkat edilmesi gerekenler bu işleme maruz kalanların mutlaka bilmeleri gereken bir konudur.

İşlem sonrasında dikkat edilmesi gerekenler işlemin hangi derinlikte yapıldığına göre farklılık göstermektedir.

Yüzeysel peeling uygulamasında hasta günlük yaşamına hemen geri dönebilir ancak diğer uygulamalarda hastanın günlük yaşamına bir veya iki hafta sonrasında dönmesi beklenmektedir.

Cilt üzerinde oluşan kabuklara kesinlikle dokunmamalı ve kendiliğinden iyileşmeleri için zaman tanımalıyız.

Cilt yapınıza uygun olan nemlendirici ile cildinizi nemli tutmanız gerekmektedir.

İşlem sonrasında en az altı ay güneş koruyucu kullanılmaması gerekmektedir.

Reepitelizasyon aşamasına gelinmeden hasta duş almaktan kaçınmalıdır.

Gönül rahatlığı ile ağrı kesici kullanılabilir.

Uygulama sonrası dönemde hasta ödem söktürücü kullanmalıdır ve yüksek yastıkta uyumalıdır.

İşlem sonrasında ışığa ve güneşe duyarlı hale gelecek ilaçlar ilk altı ay kullanılmamalıdır ve bu dönemde hamile kalınmamalıdır.

Uygulama bölgesinde kaşınma hissi çok doğaldır ancak kesinlikle kaşınmamalıdır.

Uygulama bölgesinde tüy dökücü, ağda veya epilatör cihazı bir hafta geçtikten sonra kullanılabilmektedir.

Kimyasal Peeling Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kimyasal peeling faydaları akne ve sivilce tedavisinde ve bunların izlerini gidermede kullanılabilen bir işlemdir.

Kırışıklıkları yok etmek de kimyasal peelingin bir başka faydasıdır.

Gebelik lekeleri, yaşlılık lekeleri, güneş lekeleri ve el üzerindeki yaşlılık lekelerini gidermek amacı ile kullanılabilmektedir.

Kimyasal peeling zararları uygulamanın uygun olduğu kişilerde ciddi şekilde ortaya çıkmamaktadır. Uygulama bölgesinde kısa süreli hafif soyulma, pullanma ve kızarıklık görülebilir. Bir veya iki gün içerisinde hafifleyerek geçer.

Tedavi sonrası dönemde de çok nadiren de olsa skar dokusu kalabilmektedir. Enfeksiyon riski ise vardır ancak sterilizasyona dikkat edilen bir yerde uygulama yapıldığında bu risk de oldukça aza indirgenmiştir.

Kimyasal Peeling Fiyat Listesi

Kimyasal peeling fiyatları hakkında bilgi edinebilmek için kliğine başvuru yapabilirsiniz. Kimyasal peeling fiyat listesi her ne kadar hazır bir liste olsa da, uygulamanın detaylarına bağlı olarak farklılaşabilmektedir. Bu nedenle, bu uygulama için fiyat verilmesi noktasında ön değerlendirme yapılması uygundur. Randevu alarak kliniği ziyaret edebilir ve sizin için yapılacak uygulamanın detayları hakkında bilgi edinirken, fiyatları öğrenebilirsiniz. Elbette bazı uygulamalarda doğrudan telefonla da fiyat verilebilir. Bunun için kliniğe telefon hattı üzerinden ulaşmanız yeterli olacaktır.

Kimyasal Peeling fiyatları cilt tipi, bölge, ihtiyaç duyulan işlem ve buradan doğan seans sayısına göre değişmektedir. 15 dakika süren seanslar her bölge için farklılık göstermektedir. Yüzeysel derinlik ve orta derinlikte bir peeling uygulaması ortalama 150-250 TL gibi fiyata karşılık gelmektedir. Ücretlendirmeler uygulamayı gerçekleştirecek olan uzman kişi ve uygulamanın yapılacağı merkeze göre de farklılık göstermektedir. En az 100 Türk Lirası gibi bir fiyat burada taban fiyat olarak kabul edilebilir. Bu işlemi yaptırmak istediğinizde kampanyaları da takip edebilirsiniz. Normal şartlarda belirlenen fiyatların daha altına kampanyalara denk gelebilirsiniz.

Kaynakça:

  1. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1524-4725.1989.tb03181.x
  2. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1524-4725.1989.tb03187.x
  3. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1524-4725.1989.tb03182.x

Adres:Caferağa, General Asım Gündüz Cd. No:46/6, 34714 Kadıköy/İstanbul

Copyright by Miral Clinics 2019. All rights reserved.

WhatsApp Hemen fiyat al