Kılcal Damar Tedavisi


Kılcal damar genişlemeleri yanaklar, burun çevresi, alın, boyun ve göğüste sıklıkla görülmektedir. Damar tedavisini daha çok tercih edenler arasında ise surat bölgesindeki damarların görünümünden rahatsızlık duyan kişiler yer almaktadır. Büyük bir sağlık problemi teşkil etmese bile kişinin kendini iyi hissetmesi ve estetik görünümün iyileştirilmesi adına bu uygulama oldukça fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Nd:YAG lazer ışınları yardımıyla kılcal damar tedavisi uygulanmaktadır. Bu işlem sonrasında damarlar ile alakalı bir bozulma söz konusu değildir.

Kılcal Damar Tedavisi Nedir?

Kılcal damar, genişlemiş ve derinin yüzeyine daha yakın yerlerde bulunan damarlara verilen isimdir. Kılcal damar sorunu daha çok yüz ve bacak bölgesinde ortaya çıkmaktadır. Özellikle yüzde meydana getirdiği kızarıklık istenmeyen bir durumdur ve kılcal damar tedavisi nedir sorusunun aranmasına neden olur. Kılcal damar tedavisi uzun yıllar boyunca skleroterapi ve radyofrekans sistemleri kullanılarak yapılmıştır.

Ancak ilerleyen teknoloji sayesinde günümüzde daha çok lazer sistemleriyle uygulanmaktadır. Çünkü kılcal damar tedavisinde lazer kullanımı, daha az acı hissettirilerek yapılmaktadır. İhtiyaç duyulan durumlarda uygulama yapılmadan önce ağrı kesici ilaçlar ya da çeşitli anestezik kremler kullanılır. Ağrı eşiği yüksek olan kişilerde herhangi bir ilaca gerek duyulmadan işlem uygulanır.

Kılcal Damar Tedavisi Lazer

Kılcal damar tedavisi sonrasında ağrılar olabilmektedir. Bu nedenle işlemden önce uyuşturucu etkisi olan kremler kullanılmaktadır. Ağrısı en az seviyeye kadar bu şekilde inebilmektedir. Hemen hemen pek çok neden ile kılcal damarların genişlemesi ve kırmızı görüntülerle beraber damarların gözle görülür bir hale gelmesi mümkündür. Bu durum oluşmaması adına özen gösterilse de ne yazık ki pek fazla önüne geçilememektedir. Özellikle kadınlar arasında bu damarların görünürlüğü ve genişlemesi de bir noktadan sonra sorun teşkil etmektedir. Bu nedenle çözüm olarak kılcal damar tedavisi popüler bir hale gelmiştir. Kısa işlemlerle hızlı sonuca ulaşmak bu tedavi yöntemiyle mümkündür.

Kılcal Damar Tedavisi Nasıl Olur?

Cildin sağlıklı bir görüntüde olması insanların psikolojileri açısından son derece önemlidir. Kılcal damar nedeniyle meydana gelen sıkıntılar, ağrı ve acının yanı sıra bazen sadece görüntü bozukluğuna neden olur. Yüz bölgesindeki kızarıklık ya da bacaklarda morarma İnsanlar için iyi bir görünüm değildir. Bunun çözümü için bir uzman aracılığı ile oldukça kolay olmaktadır. Kılcal damar tedavisi nasıl olur sorusunu şöyle açıklamak mümkündür:

 • Öncelikle temiz ve makyajsız bir cilt ile uygulama merkezine gidilir.
 • Genellikle kişilerin kendilerini daha rahat hissetmeleri ve acıyı minimum seviyeye indirmek için şeffaf bir jel, uygulama bölgesine sürülür.
 • Değişik süreler olmakla birlikte ortalama on beş dakikalık bir lazer tedavisi uygulanır.
 • Tedavinin uygulandığı bölgede meydana gelen ısınmayı dengelemek için soğuk kompleks uygulaması yapılır.
 • Cilt üzerinde hafif kızarıklar meydana gelebilir. Bu kızarıklık ortalama bir gün içerisinde yok olacaktır.

Daha çok görüntü açısından rahatsızlık veren bu durumun giderilmesi için kılcal damar tedavisi nedir sorusunun açıklanması oldukça önemlidir. Tedavi öncesi ve sonrasında uygulamanın yapıldığı kişilere yeterli açıklamalar yapılmalıdır.

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Pek çok nedenden dolayı damarlar genişleyebilir. Genetik olarak belirli bir yaştan sonra ya da çok erken yaşlarda yüzde damarların gelişmesi mümkün olabilir. Güneş ışınları da bu genişlemelere neden olan unsurlar arasında yer almaktadır ve kadınlarda gebelik öncesi ile sonrasında kılcal damarlarda genişlemeler olmaktadır. Hamilelik sürecinde bu işlem kişilere uygulanmamaktadır. Hamilelik sonrasında rahat bir şekilde damar tedavisini tercih edebilirsiniz. Genetik nedenler gibi kişinin hormonları ve sık alkol alımı nedeniyle de kılcal damarlarda genişleme görmek mümkündür.

Kılcal Damar Tedavisi Yüze Uygulanabilir Mi?

Kılcal damarların genişlemesi ve çatlaması yoluyla sorun meydana getirmesinde çeşitli sebepler vardır.

 • Hassas cilt tipi
 • Aşırı güneş ışığına maruz kalma
 • Doğum kontrolü amaçlı kullanılan ilaçlar
 • Yaş ilerlemesi
 • Genetik faktörler
 • Hematolojik rahatsızlıklar vs gibi sebeplerle kılcal damarlarda çatlama meydana gelebilir.

Kılcal damar çatlamasının başlıca belirtisi cilt üzerindeki renk değişimidir. Bu renk değişimi genellikle pembe, mor ya da mavi renkte kendini gösterir. Kılcal damar tedavisinin ardından ağrı hissedilme oranı oldukça küçüktür. Yaşanabilecek kızarma veya kabuklanmalar da birkaç gün içerisinde yok olur.

Kılcal damar çatlamaları vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Bununla beraber en sık karşılaşan bölgeler bacaklar ve yüzlerdir. Bacaklarda genellikle yoğun iş temposu neden olurken yüzde görülme nedenleri değişiklik gösterir. Aşırı güneşe maruz kalma veya roza gibi cilt hastalıkları yüzdeki kılcal damar sorunlarının nedenleri arasındadır. Kortizonlu kremler, aşırı alkol tüketimi, bazı metabolik hastalıklar da yüzdeki kılcal damarların çatlama nedenleri arasında yer alır.

Yüzdeki kılcal damar sıkıntıları istenmeyen bir görüntüye sebep olur. Bu da insanların aklına kılcal damar tedavisi yüze uygulanabilir mi sorusunu getirmiştir. Yapılan çalışmalar bu tedavi yönteminin yüz için de uygulanabilir olduğunu göstermiştir. Yüz gölgesine kılcal damar tedavisi yapılmadan önce cilt temiz hale getirilmelidir. İşlem uygulandıktan sonra da güneş ışıklarından korunmak gerekir. Uygulamayı yapan uzman kişinin önerisi doğrultusunda çeşitli kremler de kullanılabilir.

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi Fiyatları

Fiyatlar kişinin damarlarında gelinen durum ve seans sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Lazer harici uygulanan işlemler ile kıyaslanan yöntemler de bulunmaktadır. Onlarla kıyaslandığında daha uygun fiyatlı bir uygulama olmaktadır. Üstelik lazer haricinde kullanılan yöntemler sonrasında bu işlemin tekrarlaması da mümkündür. Lazer olması nedeniyle belirli bir fiyat uygulaması olmaktadır ancak seanslar kişinin cilt tipi ve ihtiyacına göre değişebilmektedir.

Bu uygulamanın fiyatında değişkenlik göstermesi pek çok unsura bağlıdır. Kişiye, seans sayılarına, merkeze, hatta uygulama merkezinin bulunduğu konuma göre fiyatlarda değişim olabilmektedir. Bu durumda en önemli unsur fiyattan ziyade alanında uzman olan kişilere uygulamayı yaptırmaktır. Profesyonellik arttığında ise ister istemez fiyat artışı olmaktadır. İşleme karar verdikten sonra uzun ve detaylı bir araştırma yapmanız gerekecektir.

Kılcal Damar Tedavisi İstanbul

Kılcal damar tedavisi yaptıranlar seans sayıları ve neticeler kılcal damarın cinsi, kalınlığı, yerleşimi gibi unsurlar nedeniyle değişkenlik gösterebilir. Spider anjiom (örümcek beni) olarak adlandırılan bene benzer kılcal damar tedavilerinde genellikle bir veya iki seansta hızlı sonuç alınmaktadır. Seans sayıları vücut bölgesine göre farklılık göstermektedir. Örneğin Yüzde sıkça rastlanılan damar sorunları için en az ya da   seanslık bir uygulama gerekmektedir. Kılcal damar tedavisi için belirli aralıklarla ara vermek de şarttır. Seans aralıkları en az 3 hafta olmalıdır bu süre kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Söz konusu olan burun çevresi ile etrafında oluşan kızarıklıkların geçmesi beklenmelidir. Kalın olan damarlar daha hızlı kaybolurken burun etrafındaki damarlar için aynı şey söylenememektedir.

Kılcal Damar Tedavisi İstanbul Fiyatları Nasıl Belirlenir?

İstanbul, çok sayıda insanın yaşadığı büyük bir kent olması nedeniyle birbirinden farklı merkezlerde kılcal damar tedavisi yapılır. Her tedavinin olduğu gibi kılcal damar tedavisinin de belirli bir maddi yükü vardır. Birçok etkene bağlı olarak fiyatlar farklılık gösterir. Özellikle kılcal damar tedavisi olmak isteyen kişiler kılcal damar tedavisi İstanbul fiyatları nasıl belirlenir sorusunu sormaktadır.

Tedavi fiyatlarını belirlemede kişinin ihtiyaçları en önemli unsurdur. Kılcal damar tedavileri kişiden kişiye fark etmekle birlikte genellikle dört ila altı seans arasında sonuç vermektedir. Her seans arasında dört ila altı hafta arasında bir süre bırakılır. Seans sayısının az ya da çok olması fiyat üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Tedavi esnasında ve sonrasında kullanılan takviyeler de yine kişiden kişiye farklılık gösterecektir. Bu yöntemde fiyat konusunda değişken madde fazladır. En doğru bilgilendirmeyi tedavi amacıyla muayene olduktan sonra almak mümkündür.

Kaynakça:

 1. https://journals.lww.com/plasreconsurg/Fulltext/2005/04150/Noninvasive_In_Vivo_Assessment_of_Vessel.4.aspx
 2. https://www.pnas.org/content/88/24/11555.short
 3. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0161642002011776

Adres:Caferağa, General Asım Gündüz Cd. No:46/6, 34714 Kadıköy/İstanbul

Copyright by Miral Clinics 2019. All rights reserved.

WhatsApp Hemen fiyat al