Fransız Askı İp Askı Yüz Germe ( Yüz Askılama)


Fransız askısı nedir sorusuna ameliyatsız yüz gerdirme işlemi diye cevap verebiliriz. Yüz askılama işlemi olan Fransız askılama yöntemi Fransa da geliştirilen içi polyester dışı silikon malzemeden yapılmış esnek bir ip kullanarak yapılan ameliyatsız cilt germe işlemidir. Fransız askısı denen yöntemle 20 yaş kadar daha genç görünebilirsiniz. Bu nedenle gençleşmek isteyenlerin son zamanlarda tercih ettiği estetik işlemlerin başında gelir. 

Ameliyat cerrahi ve anestezi olmadığı için bu işleme operasyon demek son derece yanlış olur. Düşük kaşların kaldırılmasını sağlayarak dudak çevresinin, burun kenarlarının, boyun bölgesinin daha gergin ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Yüz ovalinin yeniden oluşturulmasını sağlayarak tüm yüzde etkisi bulunmaktadır. İşlemin ardından günlük yaşantıya devam edilebilmektedir. Fransız askısı yüz germe operasyonu ardından etkisini yaklaşık 2 ay sonra göstermektedir.

 Kullanılan iplerin dayanıklı olması sayesinde güvenilir olarak kullanılmaktadır. İpler çevresinde yer alan dokularda kolajen salınımını artırmakta olup cildin ayrıca daha genç olmasını sağlamaktadır. Sadece yüze uygulanmamakta olup isteğe bağlı olarak kol, kalça, bacaklara ve de göğüslere de uygulanabilmektedir.  Yüzde oluşan sarkmalardan rahatsız olan ama ameliyat olmak istemeyen tüm kadın ve erkekler bu teknik ile yüz germe yaptırabilir. Fransız askılama yöntemi yaptıranlarda yaşlanma belirtileri geciktirildiği için son zamanlarda popüler olan işlemlerdendir. 

Bu askılama yöntemi sadece yüzünde oluşan sarkmaların giderilmesinde faydalı değildir. Aynı zamanda yüz felci geçirmiş olan hastaların tedavisi içinde kullanılmaktadır. ‘Kilit Askı’ veya ‘Dinamik Askı’ Yöntemi olarak da bilinen esnek ipler; yüzün mimik hareketlerine uyum sağlayarak gevşer. 

İp Askı Yüz Germe Nedir ?

İfade bozukluğu yaratmadan ameliyatsız yüz germe yöntemlerinde kullanılır. Yüz felci nedeniyle yüz asimetrisi olan hastalar için de uygulanan dinamik askı yönteminin kalıcılığı diğer ipler ile kıyasladığında %20 oranında esneyebilen bir yapıda olduğu için yaklaşık 5 kat daha uzun ömürlüdür. Bunun nedeni elastikiyet sağlayan içeriğindeki polietilen maddesi ve silikondur. Dinamik askılama yönteminde kullanılan gençlik ipi diğer organik iplerden çok daha fazla tırtık içerir, çok daha güçlü çekme kuvveti vardır. Mimiklerde bozulma yaratmaz ve kopma riski yoktur. Askılama da kullanılan ürünler tamamen vücut ile uyumlu materyaller olduğu için cilt altında kalmasında sakıncası yoktur.

Fransız askısı nasıl yapılır?

Fransız askısı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, kırçıllı ip kullanarak yapılır. İpin iki ucunda kılavuz tel vardır. İpin yapısı daha çok misinaya benzer. İğne ya da kesme işlemi değildir. Özellikle yanak sarkmalarında kullanılır. İşlem yarım saat işleminde son bulur. Hasta en az beş yaş gençleşir. İpin içi likralıdır yani esnektir. Kilo alıp verme durumlarında içindeki likradan dolayı yaylanır ve uyum sağlar. İp esnek olduğu için mimiklerde yüzü zorlamaz. On yıla kadar dayanan bir işlemdir. Yüzün ne kadar gerileceğine hekim ile birlikte hasta verilir. Doğal ve ayarlanabilir bir işlem olduğu için oldukça doğal durur. Özellikle kaşları düşmüş kişilerde oldukça etkilidir. Fransız askısıyla burun bile kalkabilir. 

Dudaklarınızın aşağı düşmesinden şikayetçi iseniz Fransız askısı ile bu sorunu da halledebilirsiniz. Katlanan kırışıklar nerede diye merak ediyorsanız bu fazla deri saç derisi içine saklanır. Aradan geçen 2 3 ay içerisinde bu deri kendiliğinden kaybolur. Lokal anestezi uygulandıktan sonra işlem yaklaşık olarak 45 – 60 dakika içinde uygulanır.

İplerin yerleştirilmesi askılama yapılacak olan bölgeler önceden belirlenir. Uygulama da bu belirlenen yerle ipler deri altından yerleştirilir. İplerin ucu baş içinde kulak üzerine denk gelen yere yerleştirildiği için dikişe ihtiyaç duyulmayarak işlem sonlandırılır. İşlem sonrasında enfeksiyon oluşmasına önlem olarak gerekli reçete düzenlenir. 

İp Askı Yüz Germe İyileşmesi Ne Kadar Sürüyor?

Askılama işlemi yapılan kişi 24 saat içinde de günlük hayatına geri dönebilir. İşlem sonrası hafif morluk, şişlik, ağrı olabilir. Buz kompresi yapılarak ve basit ağrı kesiciler kullanılarak bu durum giderilir. İlk 7 -10 gün ağız çok açılmamalı, aşırı mimik yapılmamalıdır. İşlemi takip eden 3 hafta boyunca yüz üstü yatılmamalı, yüz ovuşturulmamalıdır. Tam etkisi; işlemden sonra 2 ile 3 ay sonrasında olur. Yapılan askılama yöntemi sarkmaların gitmesi ve oluşan kırışıklıkların azalmasına sorunlarına bir tedavi çözümü olmaktadır. Ancak yaşlanma eylemi doğal olan ve bedenimizin verdiği bir tepki olduğu için yaşlanmayı tamamen durdurma gibi bir özellik taşımaz.

Yapılan askılama ile yüz gerdirilir ve sarkan bölgeler toparlanır. Fransız askılama tekniği uygulandıktan sonra cilde kazandırılan gençleşme anında fark edilebilmektedir. Ancak iplerin cilt ile %90 oranında tamamen bütünleşmesi 1 haftayı, iplerin yüz ile entegre çalışması ortalama 2-3 ayı almaktadır.

Fransız askısı öncesi sonrası yapılması gerekenler? 

Fransız askısı öncesi ve sonrası yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz. Fransız askısı öncesi: 

 • İşlem öncesi ipler ve askı işlemi hakkında bilgi sahibi olabilmeniz için tüm detayları doktorunuza sormanız oldukça önemlidir.
 • Doktorunuzun size tedavi günü rahat edebilmeniz için dezenfektan şampuan ve hafif sakinleştirici bir madde önerecektir.
 • Kişi dinlenmiş, uykusunu almış bir şekilde gelmeli ve işleme bu şekilde başlanmalıdır. 
 • İşlem öncesi aşırı uyarıcı maddeler (kahve, alkol) kullanılmamalıdır. Bu maddeler hem cildi hem de mimikleri geçişi olarak değiştireceğinden işlem sonuçları beklediğiniz gibi olmayabilir. 
 • İşlemden en az 24 saat önce cilde farklı bir operasyon uygulanmamış olması gerekir. 
 • İşleme temizlenmiş ve makyajsız bir cilt ile başlanmalıdır. 
 • İşlemden önce maske ya da çeşitli peeling ürünlerinin kullanılmamış olması tavsiye edilir. Çünkü bu maddeler cildi daha da hassaslaştırır. 
 • Kişi kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa 24 saat öncesinden ilacı almayı durdurmalıdır. 

İşlem sonrasında yapılacakları ise şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Uygulama sonrası günlük hayata rahatça devam edilebilir. İşlem sonrası yüz ovali tamamlanır, özellikler öne çıkarılır, elmacık kemikleri belirginleştirilir ve kırışıklıklar azalır.
 • İplikler kasları etkilemez. Buna bağlı olarak ortaya doğal bir sonuç çıkar ve ifade bozulmaz.
 • İplikler etraflarında oluşan kolajen üretimi ile cildi destekler ve cilde faydasını uzun süre görebilirler.
 • İşlemin ardından güneş temasından uzak durulmalıdır. 
 • Uygulama bölgesine soğuk tampon yapılması rahatlama sağlayacaktır. 
 • Uygulama günü içerinden mimik hareketlerini en aza indirmek gerekir. Esneme, şiddetli gülme gibi reflekslerden uzak durulmasından fayda vardır. 
 • İki hafta boyunca sırt üzeri yatarak istirahat edilmelidir. Yüz üzerine yatarak uyumamaya özen gösterilmelidir. 
 • Sert yüz masajlarından uzak durulmalıdır. Peeling gibi cildin ovulmasını gerektiren hareketlerden kaçınılmalıdır. 
 • İşlemin bitiminde makyaj yapmakta herhangi bir sorun yoktur. Ama dışarı muhakkak güneş kremi kullanarak çıkılmalıdır. 
 • Uygulamanın ardından aynı gün denize girmek ya da duş almakta herhangi bir sakınca yoktur. 
 • İlk 10 gün daha küçük lokmalar ile beslenmeye özen gösterilmelidir. 

Fransız İp Askısı Zararları Var mı? 

Fransız ip askı zararları var mı sorusu da bu işlemi yaptırmak isteyenlerin merak ettiği soruların başında gelir. Tüm estetik işlemlerde olduğu gibi Fransız askısı yönteminin de birtakım zararları ve yan etkileri vardır. Ödem, morluk, ağrı gibi yan etkilerin görülme olasılığı vardır. Ama bunlar diğer cerrahi işlemlere göre son derece düşüktür. Hastaların uygulama öncesi her türlü tetkikleri yaptırılır. Hasta kan sulandırıcı ilaç kullanmamalıdır. 

Uygulamanın steril koşullarda yapılması uygulama öncesi ve sonrası oluşabilecek olan bütün enfeksiyon risklerini de en aza indirir. Çok sık reaksiyon göstermeyen vücut tarafından oldukça kolay kabul edilen ipler kullanılır. Bu nedenle kullanılan ipe karşı reaksiyon gelişme ihtimali de oldukça düşüktür. İşlem sırasında kullanılan iplikler gözle görülmeyecek ve hasta tarafından da hissedilmeyecek kadar derine gömülür. Uygulama sırasında ipliklerin çok fazla yüzeye yerleştirilmesine bağlı olarak bazı etkiler görülebilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ya ipliklerin kendi kendine yok olması beklenir ya da iplikler çıkarılır. 

Uygulama derinliğinin tam olarak ayarlanmaması sonucunda ipliklerin deri yüzeyinde çukur açması problemi ile karşı karşıya kalınabilir. Aynı zamanda ipliklerin eşit verilmediği takdirde yüzde bası asimetrik sorunlar da ortaya çıkabilir. Klinik etki zamanla yok olabilir. Bu işlem ömür boyu aynı kalmaz. Germe yapılan dokular zamanla eski haline dönebilirler.

Özellikle alın ve boyun gibi dinamik kas hareketlerinin fazla olduğu bölgelerde bölgeler kısa süre içinde eski haline dönebilmektedir. Bu nedenle uzman hekiminiz bu alandaki iplikleri botulinum toksinler veya yöntemlerle kombine olarak kullanmalıdır. Diğer askı işlemlerinde zamanla eriyen pdo ameliyat iplikleri kullanılır. 

Cilt zamanla koruma mekanizması olarak ipliklerin etrafını örümcek ağı gibi örer ve doğal bir kolajen üretimi gerçekleşir. Bu sayede cilt lift etkisiyle gerginleşir ve gençleşir. 2 ila 4 yıl arasında lift etkisi devam eder.

Fransız askıda ise içi polyester dışı silikon esnek iplikler kullanılmaktadır. Bu iplikler hiçbir şekilde vücut tarafından eritilemez ve herhangi bir zararı bulunmaz. Uygulamada ipliklerle cilt askıya alınır. İlk uygulamadan itibaren gevşeklik ortadan kalkar. 5 ila 10 yıl arasında ipliklerin deforme olması beklenir. Süreç tekrarlanabilir. Bu da işlemin zararları değil avantajları olduğunu göstermektedir. 

Fransız İp Askısı Fiyatları Nasıl Belirlenir? 

Fransız askı fiyatları nasıl belirlenir sorusuna da işlemin oldukça ekonomik olduğunu söyleyerek yanıt verebiliriz. Fiyat olarak yurtdışında Frans, Almanya ve İngiltere’de askı başı fiyat olarak 2000 euro gibi bir fiyat çıkmaktadır. Ama ülkemizde bu oran neredeyse üçte biri oranındadır. Yani sıradan yüz germe ameliyatlarının yarısıdır. Hem kolay hem de ekonomik bir işlem olması nedeniyle yüzünü gerdirmek isteyenlerin tercihi olur. Kadın ya da erkek fark etmez. Ayrıca Fransız askısı yüzündeki kırışıklardan rahatsız olan herkese uygulanabilir. 

Tabii ülkemizde kanunlar gereği fiyatlardan söz edilemiyor. Bu fiyatlara erişmek için hekimle görüşmeniz ve yapılacak muayene neticesinde fiyatlara ulaşmanız gerekiyor.

Zaten Fransız askısı fiyatları her hekimin uygulama yöntemine bağlı olarak ciddi farklılıklar gösterebilir, ayrıca uygulamanın sizin için gerekli olan şartlarına bağlı olarak farklı fiyatlara ulaşmak da mümkündür. Bu bakımdan, hekiminizle görüşmeden verilecek fiyatlara da itibar etmemeniz daha doğru olabilir.

Fransız askısı yaptıranlar nelere dikkat etmeli? 

Fransız askısı yaptıranlar nelere dikkat etmeli sorusuna şu şekilde cevaplar verebiliriz. 

 • İşlem sonrasında aşırı mimik kullanımından kaçınılmalıdır. 
 • Enfeksiyonlara karşı kullanılan kozmetik ürünlere dikkat edilmelidir. 
 • İşlem sonrası makyaj malzemeleri daha dikkatli seçilmelidir.  
 • İplerin kayması durumunda işlemi yapan hekime gidilmeli ve sorun birlikte halledilmelidir. 
 • Beslenmeye dikkat edilmelidir. Beslenme de güzel ve sıkı bir cilt için oldukça önemlidir. 
 • Cildin tekrar eski haline dönmemesi için yeteri kadar günde en az 2 litre su içilmelidir. 
 • Güneş ışılarına karşı her zaman dikkatli olunmalı ve güneş kremi kullanmadan dışarı çıkılmamalıdır. 
 • Enfeksiyon riskine karşı hijyene dikkat edilmelidir. Kişisel ihtiyaçlar kimseyle paylaşılmamalıdır. 

Fransız askısı yaptıran ünlüler kimlerdir? 

Fransız askısı yaptıran ünlüler kimlerdir sorusunun yanıtını merak ediyorsanız, şu şekilde yanıt verebiliriz. Fransız askısı yöntemi ünlüler tarafından d oldukça fazla kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem hem kısa sürelidir hem de işlem sonrası hemen normal hayata dönülür. Bu nedenle ünlüler bu yöntemi sık tercih ederler. Seda Sayan, Megan Fox,Angelina Jolie,Victoria Beckham, Selena Gomez,Jennifer Aniston,Rosie Huntington Whiteley, Renee Zellweger ve Bella Hadid Fransız askısı yaptıran ünlülerdendir.

2 comments

 • Damla

  28 Şubat 2020 at 11:24

  fransız askı ile ip askı arasındaki fark nedir ? aynı şeyin farklı söylenmesi mi ? Herkes farklı bir şekilde pazarlıyor

 • Mehtap

  29 Şubat 2020 at 00:23

  merhabalar, fransız ip askısı fiyatları hakkında bilgi alabilir miyim ?

Comments are closed.

Adres: Ulus, Ahmet Adnan Saygun Cd. No:69B, 34340 Beşiktaş/İstanbul

Copyright by Miral Clinics 2019. All rights reserved.

WhatsApp Hemen fiyat al