Kaş Dolgu


Kaş dolgusu, zamana bağlı olarak şeklinde ve formunda değişiklik gösteren kaşların, yeniden form kazanması için uygulanır. Yüz estetiğinin önemli faktörlerinden biri olan kaşlar, yüze anlam kazandırır. 

Kaş Dolgusu Nedir?

Kaşların iki yanından 0,2 ve 0,5 arasında voluma uygulamasıyla ideal oranda kalkması sağlanır. Dolgu, bölgede eritilerek sinirlere zarar vermeden uygulanır. Ana kaş formunda ise supraorbital kas grubunun bulunduğu bölgeye özenle ve dikkatle uygulama yapılması önemlidir.

Dolgu hareket etmeyecek şekilde uygulanır ve özellikle derin cilt tabakasına yerleştirilerek dayanıklılığı artırılır. 6-12 ay boyunca kullanılabilir. Kaş dolgusu sonrası elde edilen forma göre sonraki uygulamalarda da kaşın ideal görünümü sağlanabilir. Göz kapağındaki düzenlemeler, kaş estetiğinin daha başarılı olmasına yardımcı olur.

Kaş yapısı ve şekli, kişinin karakteristik özelliğidir. Fakat zamanla kasların çalışması ve yer çekimi etkisi ile kaşlar aşağı düşebilir. Ya da aşağı inen kaşlar, göz kapaklarında ve çevresinde torbalanmaya ve kırışık oluşturmaya başlayabilir. Yeniden düzeltilmesi ve kaşların esas konumlarına alınması, dolgu işlemiyle sağlanır.

Sadece zamanın izlerini yok etmek için değil, yapısı gereği aşağıda olan kaşlara da dolgu yaparak daha ideal bir forma bürünür. Özellikle kaşların uç kısımlarının düşük olması, kişiye bezgin, hüzünlü ya da yaşlı görünüm verir. Minik dokunuşlarla kaşların uç kısmını kaldırarak, istenilen ifadeyi ve genç görünümü sağlanır.

Kaş kontürü uygulamalarından fark ise şudur: Herhangi bir çizgi tekniği değil, doğrudan kişinin kaş yapısını kaldırarak yapılan bir uygulamadır. Bu hem daha doğal bir görüntü hem de daha hacimli bir form sağlamaktadır. 

Kaş dolgusu işlemi kaş yapısına, cildin formuna ve kişinin tercihine bağlı olarak belirlenir.

Dolgu, kaş ve göz çevresinde tüm çizgi ve kırışıklıkların giderilmesi için uygulanan yaygın yöntemlerden biridir. Enjeksiyon yöntemiyle 5 dakika gibi kısacık bir sürede tamamlanan pratik ve güvenli bir uygulamadır. Kaşların kalkmasını ve hatta kişinin isteği doğrultusunda daha kavisli bir görünüm kazanmasını sağlar.

Dolgu ise kendi içerisinde ikiye ayrılarak yağ dolgusu ve sentetik dolgu olarak uygulanır. 

Sentetik diğer adıyla Hyalüronik dolgu, yüz estetiğinde kullanılan asit bazlı ve çukurlukları dolduran, kırışıklıkları gideren bir üründür. 

Yağ dolgusu ise kişinin bedeninden alınan yağ dokularının santrifuj işleminden geçirilerek kaş çevresinde istenen yere doldurulması işlemidir. Her uygulamalarda kişinin cilt yapısına, izlere, yaşlılık belirtilerine ve doku niteliklerine bağlı olarak muayene sırasında belirlendiği gibi yapılır.

Kaş Dolgusu Modelleri

Kaş dolgu modellerinden biri kıl tekniği denilen bir yöntemdir. Microblading 3D kıl tekniği adı verilen bu yöntem ile dövme karıştırılmaktadır. Ancak dövmeden farklı olarak kaş bölgesinin içi boyanmaz. Bunun yerine özel microblading kalemi kullanılır. Bu kalemle kaş bölgesine tek tek çizgiler çizilir ve gerçek bir kaş görünümü verilir. 

Microblading 3D kıl tekniği seyrek ve dökülen kaşlara uygulanır. 

Kaş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Zamanın etkileri nedeniyle kaşların formunda değişikliler meydana gelebilir. Yapısı bozulan kaşlardan rahatsız olan insanlar kaş dolgusu nasıl yapılır konusuna yönelirler. Yapısı ve formu bozulan kaşların düzenlenmesi işlemine kaş dolgusu denir. Yüz estetiği içerisinde en önemli unsurlardan birisi kaştır. Kaşların yapısı ve duruşu insanların ifadelerini etkiler. Ayrıca yüzün simetrisi için de kaş oldukça önemli bir unsurdur.

Yüzü anlamlı hale getiren ve ifadeleri güzelleştiren kaşların bakımını yaptırmak gerekir. Kaş şekli, bir kişinin karekteristik yapısını yansıtır. Bu nedenle kaşlarda meydana gelen bozulmalar, kişinin ifadelerinde de farklılaşmalar meydana getirir. Zaman ilerledikçe aşağı doğru inen kaşlar, çatık olarak ifade edilir. Bu kaş biçimi de insanlarda sinirli bir duruş çağrıştırabilir. Ancak kaş dolgusu yöntemi ile düşen bu kaşlar tekrar eski formuna kavuşabilir. Eğer bu işlem uygulanmazsa aşağı sarkan kaşlar zamanla göz kapaklarının etrafında torbalanmalar olmasına neden olur. Daha da uzun süreçte kırışıklıklar meydana getirecektir.

Sadece süreç içerisinde bozulan kaş formalarının düzeltilmesi için kaş dolgusu kullanılmaz. Nu yöntem ayrıca kişilerin istediği kaş modeline sahip olması için de uygulanır. Aynı şekilde çeşitli sebeplerle dökülen veya seyrelen kaşları daha dolgun göstermek için bu yöntemden destek alınır.

 Kaş Dolgusu Nasıl Yapılır ve Nelere Dikkat Edilir?

Göz çevresinde bulunan çizgileri yok etmek için de kullanılan kaş dolgusu nasıl yapılır diye baktığımızda karşımıza iki farklı yöntem çıkar. Bu yöntemlerden birisi yağ dolgusu diğeri ise sentetik dolgudur. Sentetik dolguda yüz estetiği için kullanılan dolgu malzemesi kullanılır. Yağ dolgusu yönteminde ise işlemin uygulandığı kişiden alınan yağ dokuları kullanılır. Bu yöntemlerden hangisini uygulanacağına karar vermek için muayene olmak gerekir. İşlem öncesinde kişinin yaşı, cilt yapısında kırışıklık miktarı detaylı bir şekilde incelenir. İncelemenin ardından uzman kişiler hangi yöntemin kullanılmasının doğru olacağına karar verir.

Kaş dolgusu, kaşın formunda bir ya da iki santimlik yukarı kaldırmalar yapabilir.  Ayrıca bu yöntemle alın ve şakrak bölgesinin yapısı da dikkate alınarak kaşlar yan tarafa doğru kaydırılabilir. Kaş dolgusu yapılmadan önce göz bölgesinde yapılması gereken işlem bulunuyorsa öncelikle onlar yapılır. Örneğin göz altında meydana gelecek torbaların giderilmesi ya da göz kapağından yağ alınması işlemi yapılacaksa önce bu işlemler yapılır. Gözün görüntüsü netleştikten sonra kaş dolgusu işlemine geçilir.

 Kaş Dolgusu Avantajları Nelerdir?

  • Kaş dolgusu sayesinde kişiler istedikleri görünüme kavuşur.
  • Tek seferlik uygulamalarla istenilen sonuca varmak mümkündür.
  • Uzun süreler kullanılabilir.
  • İşlemin yaptırılmasının ardından kişi günlük hayatına dönebilir.
  • Kesik gibi işlemler bulunmadığı içim oldukça acısız bir yöntemdir.

Her cerrahi işlemin kendi içerisinde avantajlı olduğu durumlar vardır. Kaş dolgusu avantajları nelerdir diye bakıldığında birçok madde saymak mümkündür. Bu maddelerin en önemlisi kişini kendini mutlu hissetmesi olacaktır. Aynada gördüğü kişiden memnun olan kişinin özgüveni de artacaktır. Özgüveni artan kişiler hayatın her alanında daha başarılı bireyler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kişinin ifadesinden duruşuna kadar birçok konuda görüntüsünü etkileyen kaş, önemsenmesi gereken başlıca estetik alanları arasında yer alır. İhmal edilmeden, bozulmaların fark edildiği ilk anlarda kaş dolgusu işlemi yaptırmak gerekir.

 Kaş Dolgusu Fiyatı Neye Göre Belirlenir?

Estetik alanların hemen hepsi belirli bir maliyet anlamına gelmektedir. Ancak gelişen teknoloji ve açılan birçok güzellik merkezi sayesinde uygun fiyatlara estetik güzellik kazanmak mümkün hale gelmiştir. Kaş dolgusu fiyatı neye göre belirlenir sorusuna net bir cevap vermek zordur. Çok sayıda değişken fiyat konusunda etkili olur. Örneğin dolgu yapılacak alanın genişliği, kullanılacak malzemeyi etkiler. Bu da fiyat konusunda değişiklik meydana getirir. Kişilerin ihtiyaçlarına göre kaş doldurma yöntemi ve seansı farklılık gösterecektir. Bu da fiyatların değişiklik olmasına neden olur.

Kaş dolgusu, cinsiyet farkı gözetmeksizin yapılabilen bir işlemdir. Kadınların ya da erkeklerin bu işlemi yaptırmaya karar verdikten sonra dikkat etmesi gereken en önemli nokta, doğru klinik seçimi olacaktır. Fiyat araştırmasından önce uzman bir uygulayıcı bulmak gerekir. Estetik alanında hizmet veren birçok salonun açılması aynı zamanda çok sayıda niteliksiz kişilerin de işlem yapmaya başlaması anlamına geliyor. Bu nedenle uzman kişilerle görüşerek kaş dolgusu nasıl yapılır konusunda bilgi almak gerekir. Yeterli bilgilendirmeye yapamayan kişilere kaşlarınızı emanet etmemeniz gerekir.

Hyaluronik asit sadece dudak dolgusu işlerimde değil, kaş dolgusu işleminde uygulanabilir ve kaş formunu 1-2 mm yukarı kaldırabilir. Kaş yapısı, alın ve şakak bölgesinin dokularına göre yan kısımlara da voluma yerleştirme işlemiyle kişinin istediği görüntüyü elde etmesini sağlar.  

Kaş dolgusundan önce yapılacak işlemlerin belirlenmesi önemlidir. Uygulama sonrası nasıl bir sonuç alınacağı uzmanlar tarafından kişiye aktarılmalıdır. Örneğin; göz kapaklarından yağ alınması gerekiyor ise öncelikle bu bölgenin uygulaması yapılmalıdır. Göz altlarında çukurluk, torbalanma olduğu durumlarda göz kapağından elde edilen yağı, gözaltına enjekte ederek, bütünsel bir form kazandırılabilir.

Kaynakça:

  1. https://www.turkiyeklinikleri.com/article/en-botulinum-toksin-ve-dolgu-uygulamalari-83814.html
  2. https://bjo.bmj.com/content/60/10/722.short
  3. http://en.cnki.com.cn/Article_en/CJFDTotal-ZHZX200106015.htm

KAŞ DOLGUSU NEDİR?

Kaş dolgusu, kaş yapısının seyrek olması ve istenilen şekilde olmamasından dolayı yapılan estetik işlemler arasında yer almaktadır. Kaş dolgusu hyalüronik serumlarla kaş altına kıl tabakalarının oluşmasını istediği yerlere enjekte edilmektedir. Kaş dolgusu işlemlerinde anül iğneleri kullanılmakta olup herhangi bir yan etki bulunmamaktadır.

KAŞ DOLGUSU NASIL YAPILMAKTADIR?

Kaş dolgusu yapılmadan önce mutlaka kaş yapısı incelenmeli ve belirtilen noktalar dâhilinde çalışılma yapılmalıdır. Kaş çevresinde uyuşturma işlemi yapılmasından sonra renk pigmentleri ve dolgu serumları enjekte edilir. Yarım saatlik dolgu işleminden sonra kaş üzerinde hafif dokunuşlarla serumların yedirilmesi sağlanmalıdır. Kaş dolgusu işleminden sonra en az 4 güne kadar kaş bölgesinin dış etkilere karşı korunması gerekmektedir.

Adres:Caferağa, General Asım Gündüz Cd. No:46/6, 34714 Kadıköy/İstanbul

Copyright by Miral Clinics 2019. All rights reserved.

WhatsApp Hemen fiyat al